top of page
  • תמונת הסופר/תHay Haviv

בגידות – חלק 2

Your Cheating Heart - הלב שנבגד


הבגידה אולי הנפוצה ביותר בעולם היא הבגידה הרומנטית. האדם שאיתו החלטת לחלוק את חייך ואת גופך החליט לחלוק את חייו וגופו עם מישהי אחרת. וההפך. שבירת אמון מהסוג הזה עלולה להיות הרסנית כלפי הנבגד, הבוגד או כלפי הצלע השלישי. כחלק מסיפור השימוש בדרך הפעולה הזאת יכולה להוביל אותנו להמון מקומות מעניינים שאותם נרצה לחקור בתהליך הכתיבה. נוכל לחקור מערכות יחסים, דיכאון, זעם. וזה רק קצה הקרחון.


אז מהי הבגידה הרומנטית בקצרה?

במרכז מערך בגידה רומנטית יהיו שלוש דמויות. דמות X מנהל מערכת יחסים רומנטית סודית עם דמות Y מבלי שדמות Z מסכימה לכך. הדמויות יכולות לעמוד על כל מקום הספקטרום המגדרי ואין שום הגבלה בנושא הזה. בנוסף דמות Y גם יכולה לא לדעת על דמות Z או שדמות Z יכולה דווקא כן לדעת על מערכת היחסים. כלומר גם בתחום הזה אפשר לשחק עם המהלכים כדי לייצר פתרונות שונים ומשונים ולנסות להגיע למקומות מעניינים בסיפור שלנו.


אפשר לרשום על כמה סוגי התהוות של "הלב שנבגד" בתוך סיפור.


A Deadly Affair - רומן קטלני

מישהו מת בעקבות הבגידה. יכול להיות ש:


Y הורג את X

Z הורג את X

X הורג את Y

Z הורג את Y

X הורג את Z

Y הורג את Z

X מתאבד X

Y מתאבד Y

Z מתאבד Z

או מישהו אחר שלא קשור לשלישייה הזאת מת. נניח מישהו שבידיו הוכחות לבגידה. או אולי ניסיון לאחד האופציות הקודמות אותם רשמנו קודם אבל הרוצח טעה בזיהוי והרג מישהו אחר.


Blame The Partner – האשמת הפרטנר

דמות X כועס על דמות Y מסיבה כלשהיא. וכנקמה הוא הולך לבגוד בה. כלומר הוא מאשים את הצד השני בבגידה שהוא עצמו ביצע בטענות של "היא גרמה לי לעשות זאת".


Chocolate Baby – ילד שוקולד

האמא הרוסייה והאב ההולנדי מחזיקים ידיים בחדר הלידה. הכל מלא ברגש וצעקות ואז המיילדת מכריזה "מזל טוב! זה בן... שחור. רגע מה?" העובדה שהולד בבירור מציג סימנים גנטיים שונים משני ההורים. כמו למשל צבע עור שונה. או אם הוא דומה באופן מחשיד לשכן. השימוש בכתיבת תסריט כזה קורה בעיקר בקומדיות אבל זה יכול להיכנס בקלות לדרמה, או אפילו אימה אם הולד הוא בן של יישות עליונה אפלה.


Really Gets Around – המתפרפר

בוגד סדרתי יכול לקחת את הסיפור למקומות מעניינים מאוד עם לא מעט דמויות שיכולות להסתבך במערכת יחסים מסועפת למדי.
ישנם עוד המון סוגי התהוויות של בגידה בסיפור בצורות שונות ומשונות. בגידה עם הבוס, בגידה מאותו המין, בגידה עם איש שירות, גילוי הבגידה באמצעות שיערה או כתם ליפסטיק, התעללות בבן ממזר בעקבות כעס על הבגידה ממנה הוא נולד וכולי וכולי.


 

ניתוח הבגידות בסיפור הזוג שהתנשק בגלגל הענק

לפני קריאת החלק הבא יש לקרוא קודם את הסיפור הקצר כאן


בסיפור הקצר הזוג שהתנשק בגלגל הענק יש לנו כמה וכמה סוגי בגידות באמון שהדמויות שלנו חוות.

נתחיל במובן מאליו.

ג'יימס - יערה. ג'יימס בגד ביערה בגידה רומנטית (הלב שנשבר) עם מירה. והבגידה הזאת מתהווה בסיפור שלנו גם כ"בגידה בסביבת העבודה" מכיוון שמירה היא אחת המזכירות במשרד בו ג'יימס עובד. וגם כ"רומן קטלני" מכיוון שכידוע לנו מירה מתה בעקבות הבגידה.

הרומן בין מירה לג'יימס היה ארוך טווח ולכן הבגידה מופיעה בסיפור בצורת "המאהבת".


המאהבת - The Mistress
מצב בו הבוגד וצלע שלוש מקיימים מערכת יחסים ארוכת טווח (באופן יחסי). ובו הבוגד והנבגדת נשואים והצלע השלישית רווקה. והצלע השלישית יודעת על הנישואין של הבוגד והנבגדת.

הבגידה הזאת היא בגידה המתהווה תוך כדי סיפור ולא מתוכננת מראש. שהרי מעולם ג'יימס לא תכנן לבגוד ביערה בכוונה. גם לא מירה. הם תמיד החזיקו את עצמם בגלל העובדה שג'יימס ויערה היו נשואים. אבל בסופו של דבר הבגידה קרתה לא במתוכנן.


הבגידה השניה שמתרחשת בסיפור היא בין יערה - קובי. יערה הפרה את האמון שלה עם קובי ברגע שהיא חשפה את קלף המיקוח שהיה לה עליו. מה שמיידית הופך את הבגידה הזאת לבגידה מתוכננת מראש. יערה מלכתחילה התכוננה ליום בו היא תסחט את קובי למטרותיה האישיות על ידי המסמך.


הבגידה השלישית בסיפור היא קובי - המדינה. כסוכן זהו תפקידו של קובי לא ליפול למניפולציות כאלו או אחרות ולשחרר מידע מסווג ללא אישור מבית המשפט. הוא בהחלט ניסה לשמור על ביטחון המידע בתחילה אבל לבסוף נשבר. קרוב לוודאי שאם ייתפס הוא יפסיק לשרת את הסוכנות.

הבגידה הזאת היא מתהווה תוך כדי סיפור. הבגידה לא הייתה מתוכננת מראש והראיה לכך היא הניסיון של קובי לשמור על החוקים לפני שהוא התקפל.


שלושת הבגידות הנ"ל עקבו אחת אחרי השניה ויצרו מין שרשרת בגידות ושבירת אמון בין דמות אחת למשנהו. ג'יימס בגד ביערה. בעקבות הבגידה הזו יערה בוגדת בקובי. ובעקבות הבגידה הזו קובי בוגד במערכת החוקים של המדינה וקרוב לוודאי שגם במערכת החוקים המורלים של עצמו.


הבגידה הרביעית בסיפור היא אסי - קובי ויערה. הסיבה שרשמתי אותם ביחד היא מכיוון שהוא בגד באמון שלהם בתור הבוס. קובי ויערה כאחד האמינו באסי כבוס טוב ובעקבות המעשים שלו הם שניהם נבגדו על ידו באותו האופן.


הבגידה החמישית והאחרונה היא בין אסי - המדינה. תחת כותרת "השוטר הוא הרוצח". אסי בוגד במערכת החוקים ובמדינה על ידי הרצח.


שתי הבגידות האחרונות הן ספק מתוכננות מראש וספק מתמשכות. חלק מאיפיון הדמות של אסי הוא שהוא לא צפוי. הוא מצליח לעטות את החזות שלו כמפקד בכיר במוסד אבל מתחת לזה הוא פסיכופת נטול כל רגש. ייתכן שהוא עשה עוד עשרות דברים מפוקפקים בחייו שהוא הצליח לכסות עליהם. וייתכן שהאונס של יערה היה מתוכנן מראש או שהוא היה ספונטני. כל האיפיון של הדמות מטשטשת כל היגיון מאחורי הפעולות שלו ולכן הבגידות האלו לא יכולות להיות מקוטלגות כאף אחד מסוגי הבגידות.

0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

איפה נשתה היום?

לכתוב סצנה בסיפור שמתרחשת בבר זה נפוץ למדי. אבל השאלה היא איך לעשות את זה נכון. לפני שאנחנו מתחילים לחשוב על סגנון הבר שלנו (ויש הרבה כאלה) אנחנו צריכים לחשוב על התקופה בה מתרחש הסיפור שלנו. האם אנחנו

Comments


bottom of page